Mike Luetchford

Michael Eido Luetchford  (Dogen Sangha UK)

Buddhistické centrum Dogen Sangha UK v Bristolu ve Velké Británii založili manželé Michael Eido a Yoko Luetchfordovi, kteří studovali buddhismus a cvičili zazen více jak 20 let v Japonsku pod vedením Gudo Wafu Nishijimy Roshiho. Spolu s ním založili Mezinárodní buddhistické centrum Dogen Sangha v Tokiu (Dogen Sangha International Buddhist Centre – Ida Ryogokudo Zazen Dojo).

Michael Eido Luetchford se narodil v Dewsbury ve Velké Británii v roce 1944. Vystudoval elektrotechnické inženýrství na Univerzitě v Bradfordu, které ukončil v roce 1967. Nejprve pracoval v leteckém průmyslu, záhy se však stal vysokoškolským učitelem a vyučoval matematiku, statistiku a výpočetní techniku na několika univerzitách po celé Velké Británii. Koncem 60. let ho jeho vášeň pro horolezectví zavedla na rok dlouhou expedici do Himalájí a předznamenala tak jeho dlouholeté kontakty s Dálným východem. V roce 1977 odešel pracovat do Japonska, kde také potkal svoji manželku Yoko. Oba dva se nedlouho poté stali studenty Gudo Nishijimy Roshiho. Předání Dharmy od svého učitele obdrželi v roce 1989. Během let svého působení v Japonsku Mike pracoval jako šéfredaktor pro velkou překladatelskou společnost. Začal také redigovat a vydávat práce a překlady svého učitele Nishijimy Roshiho. Tato práce nakonec vedla k založení publikační pobočky skupiny Dogen Sangha Windbell Publications, která také vydala čtyřdílný anglický překlad knihy Shobogenzo Dogena Zenjiho.

Po svém návratu do Velké Británie v říjnu 1999 založili  Mike a Yoko v roce 2000 Dogen Sangha UK – buddhistické centrum v Bristolu, které vychází z učení Dogena Zenjiho. Pravidelně zde pořádají setkání zaměřená na cvičení zazenu a studium Shobogenzo.

Mike je jedním z hlavních žáků a dědiců Dharmy Gudo Nishijimy Roshiho a stále je hybnou silou publikační pobočky skupiny Dogen Sangha – Windbell Publications. Většinu knih Nishijimy Roshiho spolu s manželkou Yoko redigoval. V posledních letech se spolu s Jeremy Pearsem podílel na publikaci Shinji-Shobogenzo mistra Dogena a byl jedním ze tří žáků, kterým své komentáře k Shinji-Shobogenzo Nishijima Roshi diktoval.

Michael Luetchford také po dlouhá léta studoval sanskritský jazyk, aby mohl blíže poznat a prostudovat spis Mulamadhyamakakarika mistra Nagardžuny. Ten následně přeložil do angličtiny a knižně vydal pod názvem Between Heaven and Earth (Mezi nebem a zemí). Publikace je vlastně komparací a hledáním pomyslného průsečíku učení dvou velkých buddhistických mistrů – Nagardžuny a Dogena. Kniha je opatřena bohatým a modernímu čtenáři srozumitelným komentářem a výkladem buddhistické teorie.

Mike všechny své přednášky publikuje  na internetu na stranách britské pobočky Dogen Sangha. Některé z nich průběžně překládám do češtiny – najdete je zde v sekci Texty.